Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XXVII Amatorski Konkurs Gwary Poznańskiej w Poznaniu. „Salachy" z Kaźmierza na medal.

Marek Lepszy
XXVII Amatorski Konkurs Gwary Poznańskiej w Poznaniu..
XXVII Amatorski Konkurs Gwary Poznańskiej w Poznaniu.. Dorota Wojtaś, Kaźmierz.pl
W XXVII Amatorskim Konkursie Gwary Poznańskiej w Poznaniu, który odbył się w dniu 11.04.2014 roku wzięły udział trzy uczennice ze Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu. Wszystkie przeszły eliminacje a jedna wywalczyła II miejsce i cenne nagrody.

W dniu 11.04.2014 roku trzy uczennice (Klaudia Erens z kl. IV c przygotowana przez p. Aleksandrę Napierała oraz Kamila Majka z kl. VI b i Zofia Kornatowska z kl. V b przygotowane przez p. Dorotę Wojtaś) ze Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu wzięły udział w XXVII Amatorskim Konkursie Gwary Poznańskiej w Poznaniu.

Wszystkie dziewczyny przebrnęły eliminacje.W finałowej rozgrywce jednak najlepsza okazała się Zosia Kornatowska, która jako jedyna z reprezentantów szkół kaźmierskich wywalczyła tekstem Juliusza Kubla „Galony” - II miejsce i cenne nagrody.

Imprezę poprowadził pan Jacek Hałasik a w jury zasiadali znawcy gwary poznańskiej: Juliusz Kubel, Lech Konopiński oraz Waldemar Kurowski. Prezentacje gwarowe urozmaicała swym występem Kapela „Mechaniczna Pyra” a gościem specjalnym, który wystąpił w czasie obrad jury był Krzysztof Respondek z kabaretu „Rak””, który rozbawiał widownię tańcem, piosenką i naturalnie gwarą śląską.

W gwarze poznańskiej występują następujące grupy wyrazowe różniące się między sobą pochodzeniem:
Archaizmy – zachowało się wiele wyrazów z dawnej polszczyzny ogólnej, które od dawna uważa się za zapomniane w innych regionach Polski, np. akuratny, istny, mrzygłód, skopowina, zawdziać.

Elementy gwar wiejskiej ludności przybyłej do Poznania głównie w końcu XIX w. z różnych regionów Wielkopolski. Są to wyrazy gwarowe nieznane w innych częściach kraju, np. bręczeć, dudlać, graty, kluka, szałaput.

Wyrazy pochodzące z gwar regionów pogranicza Wielkopolski – Kujaw, Krajny, Pomorza, Śląska, np. chabas, fleja, luńt, szkieta, żgajek.

Germanizmy – zapożyczenia wyrazowe przejęte do gwary poznańskiej z języka niemieckiego, np. ajzol, bana, hazaj, szajba, tytka.

informacja Dorota Wojtaś, Kaźmierz.pl

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pniewy.naszemiasto.pl Nasze Miasto